Artis® PL T (astygmatyzm)
Wewnątrzgałkowe (IOL) soczewki klasy premium dla osób z astygmatyzmem.
Wróć do aktywności sprzed lat
i ciesz się pełnią życia!
Wszczepienie soczewki jednoogniskowej koryguje zwykle tylko widzenie do dali. Do widzenia z bliska pacjent musi wciąż używać okularów. To niestety oznacza rezygnację z wielu życiowych aktywności w wieku, gdy wciąż chcemy i możemy zmieniać świat.
Rozwiązaniem problemu jest doszczepienie (do soczewki wszczepionej uprzednio) soczewki wieloogniskowej REVERSO®.
Wybierz wolność bez okularów!
Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe to soczewki nowej generacji eliminujące potrzebę korzystania z okularów do czytania po zabiegu usunięcia zaćmy…
Zaćma i co dalej?
ARTIS® PL T to wysokiej klasy soczewki toryczne, które posiadają wszystkie najlepsze cechy soczewek ARTIS® PL T. Przeznaczone są dla pacjentów ze złożoną wadą refrakcji, (tak zwanym astygmatyzmem), którzy po operacji zaćmy chcą uzyskać prawidłowe widzenie do dali.
Jaką soczewkę wybrać?
Niestety, te z nich, które oferują ośrodki okulistyczne w ramach zabiegów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia zwykle nie korygują astygmatyzmu, nie spełniają też wielu innych oczekiwań pacjentów.
ARTIS® PL T to wysokiej klasy soczewki, które pozwalają na uzyskanie prawidłowej ostrości wzroku do dali po zabiegu operacji zaćmy u pacjentów z astygmatyzmem. Materiał użyty do produkcji soczewek ARTIS® PL T to akryl hydrofobowy, uznawany obecnie przez specjalistów za najlepszy materiał do produkcji sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych (IOL).
3 powody, dla których warto wybrać ARTIS® PL T:
1. ultranowoczesny, innowacyjny materiał
Akrylu hydrofobowy zastosowany w soczewkach firmy CRISTALENS jest wolny od tzw. efekt glistening, zmieniający przejrzystość materiału w zależności od kąta padania światła. Aby wytłumaczyć, z czego wynika ten efekt, trzeba najpierw zrozumieć, co dzieje się z soczewką w trakcie implantacji. Obecnie stosowane soczewki należą do grupy tzw. soczewek zwijalnych, co oznacza, że przed wszczepieniem są zwinięte w rulon w urządzeniu zwanym indżektorem (ang. injector) przypominającym kształtem strzykawkę.
Dzięki temu, implant, którego średnica przekracza 10 mm, można wszczepić do oka przez cięcie o średnicy ok. 2 mm, co stanowi oczywistą korzyść dla pacjenta. Z drugiej strony, siły jakim musi być poddana soczewka w momencie przechodzenia przez indżektor, sięgają niemal 4 kilogramów! Wtedy właśnie w niektórych z nich mogą powstawać tak zwane wakuole, czyli puste przestrzenie w materiale, co nazywamy efektem glistening. Na poniższej ilustracji widać jak zachowuje się światło przechodząc pod różnym kątem przez soczewkę o dobrej przejrzystości, np. ARTIS® PL T oraz soczewkę, w której wystąpił efekt glistening po implantacji.
Zobacz ilustracje:
Akryl hydrofobowy użyty do produkcji soczewek ARTIS® PL T odznacza się wysokim współczynnikiem załamywania światła, tak zwanym indeksem refrakcji. W praktyce oznacza to, że soczewki ARTIS® PL T będą cieńsze, niż inne o tej samej mocy optycznej, ale z niższym współczynnikiem załamywania światła.
Dodatkowo, filtr promieniowania ultrafioletowego zastosowany w akrylu użytym do produkcji ARTIS® PL T zabezpiecza siatkówkę oka przed jej uszkodzeniem, wywołanym właśnie przez nadmierne napromieniowanie UV.
Wyjątkowość materiału użytego do produkcji soczewek ARTIS® PL T została w 2013 roku uhonorowana nagrodą Industrial Innovation Prize.
2. unikalna konstrukcja
O wyjątkowości soczewek wewnątrzgałkowych produkowanych przez CRISTALENS decyduje nie tylko innowacyjny materiał, ale również ich unikalna konstrukcja.
Wiele tanich, popularnych soczewek jest wytwarzanych w oparciu o prosty wycinek sfery i dlatego nazywa się je ?sferycznymi?. Taka niedroga konstrukcja nie jest niestety pozbawiona wad. Światło, w zależności od odległości od centrum soczewki (osi optycznej), jest załamywane z różną siłą, co prowadzi do zniekształceń obrazu, tak zwanych aberracji sferycznych. W soczewkach ARTIS® PL T udało się wyeliminować te zniekształcenia, dzięki zastosowaniu asferycznej budowy implantu.
Kształt soczewek ARTIS® PL T został tak zaprojektowany, aby mogła się ona idealnie dopasować do torebki, nie rozciągając jej niepotrzebnie. Szczegółowo mechanizm ten został opisany w zakładce o soczewce ARTIS® PL T.
Zobacz ilustracje:
Stabilna pozycja soczewki w torbie ma szczególne znaczenie w przypadku soczewki torycznej, ze względu na jej różną moc optyczną w różnych osiach. Aby lepiej zrozumieć wagę odpowiedniego umiejscowienia soczewki torycznej w torebce, należy najpierw wytłumaczyć, czym jest astygmatyzm.
Astygmatyzm jest tak zwaną złożoną wadą refrakcji, co oznacza, że w zależności od osi, rogówka załamuje światło z różną siłą. Kształt idealnej rogówki jest wycinkiem sfery – przypomina kształtem przeciętą piłkę do siatkówki. W takiej rogówce krzywizna będzie stała niezależnie od osi, w jakiej będziemy patrzeć. U pacjentów z astygmatyzmem rogówka przypomina bardziej przeciętą piłkę do rugby – jej krzywizna będzie się zmieniać.
Skuteczna korekcja tego rodzaju wady wymaga, aby soczewka wewnątrzgałkowa miała różną moc w różnych osiach ? tam gdzie rogówka załamuje światło słabiej implant musi go załamać mocniej i odwrotnie. W tym celu niezbędne są trzy rzeczy:
- Bardzo precyzyjne dobranie odpowiedniej, spersonalizowanej soczewki (chirurg korzysta ze specjalnego kalkulatora dostarczanego przez firmę CRISTALENS);
- Umieszczenie soczewki w zaplanowanym wcześniej miejscu, tak aby efekt korekcji był optymalny. Specjalne nacięcia w soczewce ARTIS® PL T są niezbędne do jej prawidłowego ustawienia.
- Stabilność soczewki w torebce po zabiegu, tak aby nie przesunęła się i nie zmieniła siły załamywania światła w innej osi.
3. bezpieczeństwo
Jednym z ważnych wyzwań w chirurgii zaćmy jest występowanie schorzenia nazywanego zaćmą wtórną (PCO). Polega ono na zmętnieniu tylnej ściany torebki, w której znajduje się implant.
Zaćmie wtórnej nie można niestety całkowicie zapobiec, ale dzięki specjalnej konstrukcji soczewek ARTIS® PL T możemy zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.
ARTIS® PL T posiadają jeszcze inne cechy, które wyróżniają je od podobnych produktów na rynku. Zapytaj o to swojego lekarza prowadzącego, z pewnością udzieli wszelkich niezbędnych informacji.
Soczewki wewnątrzgałkowe Artis?
Pobierz naszą ulotkę o soczewkach linii Artis® oraz Reverso®, które uwolnią cię od problemu widzenia do dali i bliska po operacji zaćmy.