Artis® PL E
Wewnątrzgałkowe (IOL) soczewki jednoogniskowe klasy premium
Wróć do aktywności sprzed lat
i ciesz się pełnią życia!
Wszczepienie soczewki jednoogniskowej koryguje zwykle tylko widzenie do dali. Do widzenia z bliska pacjent musi wciąż używać okularów. To niestety oznacza rezygnację z wielu życiowych aktywności w wieku, gdy wciąż chcemy i możemy zmieniać świat.
Rozwiązaniem problemu jest doszczepienie (do soczewki wszczepionej uprzednio) soczewki wieloogniskowej REVERSO®.
Wybierz wolność bez okularów!
Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe to soczewki nowej generacji eliminujące potrzebę korzystania z okularów do czytania po zabiegu usunięcia zaćmy…
Zaćma i co dalej?
Twój lekarz zalecił operację zaćmy, która przywróci Twoim oczom zdolność widzenia. Od tej chwili Ty i Twoi bliscy zaczęliście szukać informacji jaką soczewkę wewnątrzgałkową wybrać…
Zabieg usunięcia zaćmy wiąże się z koniecznością wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, której zadaniem jest zastąpienie własnej, ulegającej wraz z wiekiem zmętnieniu. To ciekawe, że większość z nas przywiązuje wagę do jakości przedmiotów codziennego użytku, które stosunkowo łatwo możemy naprawić czy wymienić. Inaczej podchodzimy do inwestowania w nasze zdrowie ? rzadko świadomie wybieramy coś, co będzie wpływać na jakość życia do końca naszych dni.
Jaką soczewkę wybrać?
Na rynku jest dostępna szeroka gama implantów zastępujących naturalną soczewkę. Te z nich, które oferują ośrodki okulistyczne w ramach zabiegów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze są w stanie spełnić wszystkie oczekiwania pacjentów.
ARTIS® PL E to wysokiej klasy soczewki, które pozwalają na uzyskanie prawidłowej ostrości wzroku do dali po zabiegu operacji zaćmy. Materiał użyty do produkcji soczewek ARTIS® PL E to akryl hydrofobowy, uznawany obecnie przez specjalistów za najlepszy materiał do produkcji sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych (IOL).
3 powody, dla których warto wybrać Artis® PL E:
1. ultranowoczesny, innowacyjny materiał
W akrylu hydrofobowym użytym w soczewkach firmy CRISTALENS nie występuje tzw. efekt glistening, który zmienia przejrzystość materiału w zależności od kąta padania światła. Aby wytłumaczyć, z czego wynika ten efekt, trzeba najpierw zrozumieć, co dzieje się z soczewką w trakcie implantacji. Obecnie stosowane soczewki należą do grupy tzw. soczewek zwijalnych, co oznacza, że przed wszczepieniem są zwinięte w rulon w urządzeniu zwanym indżektorem (ang. injector) przypominającym kształtem strzykawkę.
Dzięki temu, implant, którego średnica przekracza 10 mm, można wszczepić do oka przez cięcie o średnicy ok. 2 mm, co stanowi oczywistą korzyść dla pacjenta. Z drugiej strony, siły jakim musi być poddana soczewka w momencie przechodzenia przez indżektor, sięgają niemal 4 kilogramów! Wtedy właśnie w niektórych z nich mogą powstawać tak zwane wakuole, czyli puste przestrzenie w materiale, co nazywamy efektem glistening. Na poniższej ilustracji widać jak zachowuje się światło przechodząc pod różnym kątem przez soczewkę o dobrej przejrzystości, np. ARTIS® PL E oraz soczewkę, w której wystąpił efekt glistening po implantacji.
Zobacz ilustracje:
Akryl hydrofobowy użyty do produkcji soczewek ARTIS® PL E odznacza się wysokim współczynnikiem załamywania światła, tak zwanym indeksem refrakcji. W praktyce oznacza to, że soczewki ARTIS® PL E będą cieńsze, niż inne o tej samej mocy optycznej, ale z niższym współczynnikiem załamywania światła.
Dodatkowo, filtr promieniowania ultrafioletowego zastosowany w akrylu użytym do produkcji ARTIS® PL E zabezpiecza siatkówkę oka przed jej uszkodzeniem, wywołanym właśnie przez nadmierne napromieniowanie UV.
Wyjątkowość materiału użytego do produkcji soczewek ARTIS® PL E została w 2013 roku uhonorowana nagrodą Industrial Innovation Prize.
2. unikalna konstrukcja
Chociaż materiał użyty do produkcji jest bardzo ważny, to wyjątkowość soczewek wewnątrzgałkowych produkowanych przez CRISTALENS zapewnia również ich unikalna konstrukcja.
Popularne soczewki wewnątrzgałkowe stanowią prosty wycinek sfery, dlatego nazywane są sferycznymi. Tego rodzaju konstrukcja jest niedroga, ale niestety powoduje powstawanie tak zwanych aberracji sferycznych, czyli zniekształceń obrazu spowodowanych różnym załamywaniem światła w zależności od odległości od centrum soczewki, nazywanego fachowo osią optyczną. Tylna powierzchnia soczewek ARTIS® PL E jest asferyczna, co eliminuje powstawanie tego rodzaju zniekształceń.
Specjalnie zaprojektowany kształt części optycznej i tzw. haptenów (“nóżek”, które utrzymują soczewkę w torebce) pozwala na idealne dopasowanie soczewek ARTIS® PL E do kształtu torebki, a nie na odwrót. Torebka to elastyczna błona, która jest najbardziej zewnętrzną częścią naturalnej soczewki u człowieka. W czasie zabiegu usunięcia zaćmy chirurg usuwa zmętniałą soczewkę, ale torebkę pozostawia i wszczepia do niej soczewkę sztuczną.
Aby uzyskać jak największą stabilność implantu w oku, a tym samym jak najlepszą ostrość widzenia po zabiegu, ważne jest właśnie odpowiednie “ułożenie się” implantu do torebki.
Na ilustracji widać, jak soczewka z rodziny ARTIS® PL E idealnie dopasowuje się do torebek o różnych średnicach. Pozwala to na uzyskanie jak najbardziej centralnego, zgodnego z osią widzenia położenia implantu.
Zobacz ilustracje:
3. bezpieczeństwo
Jednym z ważnych wyzwań w chirurgii zaćmy jest występowanie schorzenia nazywanego zaćmą wtórną (PCO). Polega ono na zmętnieniu tylnej ściany torebki, w której znajduje się implant.
Zaćmie wtórnej nie można niestety całkowicie zapobiec, ale dzięki specjalnej konstrukcji soczewek ARTIS® PL E możemy zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.
ARTIS® PL E posiadają jeszcze inne cechy, które wyróżniają je od podobnych produktów na rynku. Zapytaj o to swojego lekarza prowadzącego, z pewnością udzieli wszelkich niezbędnych informacji.
Soczewki wewnątrzgałkowe Artis?
Pobierz naszą ulotkę o soczewkach linii Artis® oraz Reverso®, które uwolnią cię od problemu widzenia do dali i bliska po operacji zaćmy.